To takie polskie

To takie polskie

Czasami mam czelność skrytykować coś w Sieci. Tak po prostu. Zupełnie subiektywnie coś mi się nie podoba. Zawsze wtedy znajdzie się ktoś kto spieszyć będzie oznajmić mi, że… to takie polskie.

Urodziłem się w Polsce. Piszę i mówię po polsku. Swoją krytyczną opinię również wyraziłem w kraju nad Wisłą będąc. Jakie więc miałoby to wszystko być? Niemieckie? Norweskie? Brazylijskie?

Tymczasem po chwili pojawiają się kolejni oburzeni strażnicy. Na równi z polskością stawiają, problemy z psychiką, brak jakichkolwiek talentów, trudne dzieciństwo, małego penisa, odmienną orientację seksualną oraz doszukują się problemów z tuszą u mojej matki. Ktoś w Internecie postanowił sprowadzić określenie „to takie polskie” do miana obelgi. Koniec końców dziś ludzie obrażają się gdy ktoś kogoś nazwie Polakiem.

Zwróciłem komuś uwagę na rażący błąd – słyszę – czepiasz się, to takie polskie. Wspomniałem o uwierającym bucie – słyszę – marudzisz, to takie polskie. Wystarczy, że się z kimś nie zgodzę i słyszę – jesteś uparty, gówno wiesz i… to takie polskie.

Od głośnych bąków w towarzystwie, przez nieustępowanie miejsca starszym, jazdę na podwójnym gazie, aż po seryjne morderstwa – wszystko jest takie polskie. Typowo polski jest już nawet środkowy palec i „fuck you”.

A wiecie co naprawdę jest „takie polskie”? Długie weekendy i pierogi ruskie na przykład. Taka polska jest Żubrówka i Żołądkowa Gorzka. Takie polskie jest gorące lato i mroźna zima. Oraz zwrot „Ze mną się nie napijesz”?

Takie polskie są Mazurskie Jeziora, Bieszczady, Krupówki, Wisła, Poznańskie Koziołki, i Stare Miasto w Warszawie.

Polski jest głos Krystyny Czubówny i chrypa Tomasza Knapika. Polski jest Pan Japa i Rudy 102. Polski jest Maciej Orłoś o 17:00 i „czytał Janusz Szydłowski”. Polska jest Sierotka Marysia, Tytus, Romek i A’Tomek, Reksio i Nasza Szkapa. Polski jest Jerzy Stuhr i „Albercik, wychodzimy!”

Polska jest Maryla Rodowicz i Wehikuł Czasu. Polski jest Orła Cień i Edyta Górniak. Nie płacz Ewka i tych trzech, co to w każdym z nich inna krew. A Fantazja by Fasolki? To, proszę państwa, polskość w esencji.

Polski jest Chrząszcz ze Szczebrzeszyna, skrzypce ze smyczkiem, Sasza spacerujący po suchej szosie, korale koloru koralowego, stół z powyłamywanymi nogami, Bralczyk, Miodek i siedem przypadków. Kurwa również jest polska… w chuj.

To wszystko jest rzeczywiście takie polskie. Zawiść, małe penisy i gruba matka natomiast ni jak mają się do narodowości. Malkontenctwa i wiecznej nieszczęśliwości nie dostajemy razem z polskim paszportem. Nie spotkałem też nauczyciela, który w podstawówce dzieciom mówiłby – nie ciesz się tak, jesteś Polakiem.

Jeśli marudzę, to dlatego, że mam gorszy dzień. Jeśli z kimś się nie zgadzam, to znaczy, że któreś z nas nie ma racji. Jeśli coś mi się nie podoba, to po prostu mi się nie podoba. A jeśli nawet zdarzy mi się założyć skarpety do sandałów to tylko dlatego, że na to właśnie mam ochotę. To skąd pochodzę nie ma tu nic do rzeczy.

Dlatego też apeluję o wyzywanie się w komentarzach w serwisach wszelkich nie od polaków, a od głupków, zgredów, skończonych idiotów, debili i buców o wątpliwym guście. Normalnie, jak Europejczycy.

No dobra, ponarzekałem sobie. Ulżyło mi. To takie polskie.

 • Brain

  to takie niepolskie ze sie z toba zgadzam

 • http://widelcem-pisane.info/ Mateusz Cichosz

  Twój wpis jest taki… polski.

 • http://zawziety.pl Vtomasz

  Twoje tagi i kategorie są takie polskie ;)

 • http://www.blog.mateuszmackowiak.pl Mateusz Maćkowiak

  To takie „niepolskie”, że strasznie mi się podoba ten tekst. Aż się wzruszyłem, kiedy tak wymieniasz te wszystkie symbole polskości, które wiara porzuca na rzecz tego, że polskie jest być chamem, wieśniakiem i zawistnym hejterem.

 • http://www.malvina-pe.pl/ Malvina Pe.

  Widzę, że trochę podobnie tematycznie popłynęliśmy w ten weekend ;)

  • http://otozto.pl/ Paweł Kadysz

   Wuchta wiary dziś pisze patriotyczne teksty. Dobry brecht, tej?

  • http://www.malvina-pe.pl/ Malvina Pe.

   Jo.

 • Paula Rycharska

  dobrze napisane i chuj.

 • http://zblogowany.pl/ Ana

  Ostatnio gdzieś w dłuższym komentarzu sama napisałam o „tej naszej polaczkowatości”. Aczkolwiek wydaje mi się, że tamto akurat miało związek z narodowością, bo dotyczyło umniejszania roli Polaka – miałam wrażenie – tylko dlatego, że był Polakiem. To akurat takie polskie, by cudze chwalić, a swego nie doceniać.
  Ale generalnie masz rację, choć sporo naszych zachowań, niestety, determinuje nasze urodzenie. A Europejczycy czasami wyzywają się od Polaków. Np. Francuzi gdy się upiją jak Polacy.

  PS: Why „polaków” od małej, a „Europejczyków” od wielkiej? Nie, to nie polskie czepialstwo. To Anowe zboczenie językowe ;)

 • AB

  A niech to, w samo sedno! Kolejny raz ciśnie się na usta: „Otóż to”.

 • skajdika

  takie wlasnie marudzenie jest takie polskie….

 • Firefly

  To wszystko jest takie polskie, ale sie z tobą zgodzę. Po europejsku.

 • inso

  Akurat orła cień to plagiat ;)

  • deep

   jak plagiat no to jeszcze bardziej polskie ;)

 • Mateusz

  Przyczepię się po polsku:) „[…]mroźna zima. Oraz zwrot „Ze mną się nie napijesz”?” nie jest już takie polskie. Zdania nie zaczynamy od oraz i w sumie to nie jest zdanie tylko równoważnik:D
  Jestem jednym z 38 milionów ekspertów w tym kraju:D

  • http://otozto.pl/ Paweł Kadysz

   To ja się teraz zupełnie nie po polsku przyznam do błędu. Poprawić nie poprawię, bo – po polsku – wiem lepiej :P

  • Paulina

   A siedem przypadków nie jest również typowo polskie – watro wspomnieć chociażby chorwacki, serbski :D

  • http://otozto.pl/ Paweł Kadysz

   Chyba muszę robić dokładniejszy research ;)